Обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом

 

Обговорення.

Добрий день! Скажіть будь ласка, чи є шанс заразитися СНІДом через презерватив?

Відповідь:

Практично неможливо заразитися СНІДом при правильному використанні презерватива, з умовою збереження його цілісності до закінчення статевого акту.

Добрий день! Розкажіть будь ласка, які взагалі бувають причини зараження ВІЛ-інфекцією?

Відповідь:

ВІЛ передається через рідини організму, що містять вірус в концентрації, достатній для зараження: кров, сперма, вагінальні виділення, грудне материнське молоко. Особливо небезпечні анальний, вагінальний статевий акт без презерватива, орально-генітальний контакт з попаданням в рот сперми або вагінальних виділень. Найбільшу небезпеку становить спільне використання шприца при внутрішньовенному введені наркотиків.

Добрий день! Я хотіла б дізнатися, чи можна жити з людиною, у якої ВІЛ, нормальним подружнім життям і не заразитися. Чи можливо вберегтися і як це зробити?

Відповідь:

ВІЛ-інфекція не передається при знаходженні поряд, при спільному прийнятті їжі або через дотик до інфікованої людини, також не передається через посуд та постіль. Статеві контакти повинні бути захищені (презерватив).

Так вийшло, що я була близька з хлопцем без презерватива. Він сказав, що нічим не хворий. Але мене все одно мучать сумніви. Хочу дізнатися хвора я чи ні. Але дізналася, що ВІЛ може дати знати про себе лише через півроку. Виходить мені треба чекати ще 5,5 міс. Це мене лякає! Не хочу перебувати в невизначеності. Що робити? І якщо раптом він і хворий, то може статися таке, що я не заразилася від нього? Яка ймовірність того, що я здорова?

Відповідь:

Ризик зараження при статевих контактах 0,05% - 0,5%. Більшість позитивних результатів виявляється через три місяці після останнього контакту. Ви можете не чекати 5,5 місяців, а здати кров через три місяці. Якщо результат буде негативний – про всяк випадок потрібно ще раз здати кров ще через три місяці (в результаті через шість місяців після останнього сумнівного контакту).

3 місяці тому у мене був зв'язок з дівчиною, трохи пізніше я задумався, що вона могла бути заражена. Та й ще десь через місяць я тяжко захворів грипом. Пізніше хвороба пройшла; влітку у мене чомусь з’явилося лущення на руках, особливо на пальцях. Відчуваю себе чудово і фізично, і морально, але думка про те, що я раптом хворий, не дає спокою. І дуже боюся перевіритися. Я, напевно, не один у своїй проблемі. Допоможіть психологічно підготуватися до перевірки.

Відповідь:

З проблемами лущення шкіри рекомендуємо Вам звернутися до лікаря-дерматолога за місцем проживання. Для психологічної допомоги та підтримки створені «кабінети Довіри» у медичних закладах міст та районів області де можна пройти анонімне перед тестове консультування та отримати відповіді на Ваші питання.

Доброго дня! Мій партнер здав тест на ВІЛ, він +. Я ще не здавала! Якщо я здам аналіз і виявлюся ВІЛ+, скажіть будь-ласка, мають медики право розголошувати мої результати, наприклад, в ВУЗ де я навчаюсь?

Відповідь:

Доброго дня. Ні медичні працівники, ні інші фахівці за Законодавством України не мають права розголошувати статус ВІЛ-інфікованої людини без письмової згоди самої ВІЛ+ людини.

Скажіть, скільки часу потрібно чекати результату аналізу на ВІЛ? Коли здавала, так хвилювалася і все прослухала. І ще питання: чи можна дізнатися результати аналізів по телефону або доведеться обов'язково йти до центру профілактики та боротьби зі СНІДом?

Відповідь:

Зазвичай аналізи роблять 3-5 днів. По телефону результат не повідомляють, треба прийти.

Чи передається ВІЛ тваринами? Чи є хоч мінімальна теоретична можливість, що домашні собака / кішка можуть бути переносниками цього вірусу? Заздалегідь спасибі за відповідь.

Відповідь:

ВІЛ - це вірус імунодефіциту людини, тобто вірус, який передається від людини до людини через кров, сперму, вагінальний секрет і грудне молоко. Іншого шляху передачі немає. Побутовим шляхом, через укуси комах або тварин, чхання чи кашель, а також домашніх тварин не передається.

Доброго дня! скажіть будь-ласка, мій партнер ВІЛ-позитивний, я напевно теж! Якщо припустити, що я теж ВІЛ-позитивна, то чи можна займатися незахищеним сексом?

Відповідь:

Доброго дня! Спочатку Вам потрібно обов`язково дізнатися про свій ВІЛ - статус. Для цього потрібно здати тест на ВІЛ. ВІЛ-позитивним партнерам незахищеним сексом займатися не можна, тому що є великий ризик вторинного інфікування, в наслідок чого виникне резистентна (нечутлива до ліків) форма ВІЛ.

Поясніть, будь-ласка, що таке клітини СД4+? Для чого визначають їх кількість та процентне співвідношення?

Вираз "СД4" - це скорочення від англійського CLASTER DESIGNATION - кластер диференціювання; так називають групу будь-яких об'єктів, що об'єднані спільною ознакою. Зараз маємо на увазі саме таку групу ("кластер") клітин організму, які мають на своїй поверхні певні точки (рецептори), до яких і кріпиться вірус ВІЛ. Такі клітини є серед клітин крові (лімфоцитів, моноцитів, макрофагів), а також клітин ЦНС. По суті, це "двері" для вірусу. Саме зливаючись з клітинами СД4+, ВІЛ потрапляє всередину людського організму й інфікує його.

Уражені вірусом СД4+-клітини гинуть, тому в організмі ВІЛ-інфікованих людей абсолютний рівень СД4+-клітин з часом знижується.

Кількість СД4+-клітин в периферичній крові залежить від загальної кількості лейкоцитів, тому доцільнішим вважається визначення комбінації показників абсолютної кількості СД4+-клітин та їх процентного вмісту.

Проте найбільш точний прогноз прогресування захворювання може бути зроблений лише на основі комплексного аналізу клінічного стану пацієнта, показників вірусного навантаження та кількості СД4+-клітин.

Що означає "хибнонегативний" та "хибнопозитивний" результат на ВІЛ?

Хибнонегативний - це негативний результат обстеження на ВІЛ (переважно методом ІФА) людини, яка насправді є інфікованою ВІЛ.

Хибнопозитивний - це позитивний результат обстеження (переважно методом ІФА) людини, яка насправді не є інфікованою ВІЛ.

Однією з причин хибнонегативного результату може бути:

- наявність "періоду вікна" (повна назва: "період сероконверсійного вікна", його ще називають серонегативним, латентним, діагностичним) через те, що в інфікованому організмі на ранній стадії захворювання, коли організм щойно зіткнувся з вірусом, антитіл ще немає або їх ще недостатня кількість, щоб на них відреагував тест ІФА. В цей час вірус в організмі активно розмножується і має високу концентрацію, достатню для інфікування інших;

- кінцева (термінальна) стадія, коли організм вже виснажений хворобою і не може підтримувати концентрацію антитіл на попередньому рівні.

Тому, якщо був ризик інфікування, необхідно повторно пройти обстеження на ВІЛ через 3, 6 та 12місяців, коли можна буде виявити антитіла до ВІЛ.

При застосуванні методу ІФА є доволі незначний ризик отримання хибнопозитивного результату. Причиною хибнопозитивної реакції ІФА може бути наявність в організмі обстежуваного антитіл (це особливий вид білків, які організм виробляє у відповідь на "вторгнення" чужорідних агентів (вірусів, бактерій, інших мікроорганізмів)) до різних антигенів (збудників хвороб), наприклад, наявність антитіл до вірусу Епштейна-Бара, ревматоїдного фактору, внаслідок ін'єкції препаратів імуноглобуліну, при вакцинації проти будь-якого вірусного захворювання (грип, гепатит В тощо), при наявності новоутворення в організмі обстежуваного чи при вагітності (оскільки плід є на 50% генетично чужорідним для організму жінки), також антитіла в організмі можуть вироблятися до власних органів (аутореактивні антитіла).

Тому навіть після отримання позитивного результату необхідно обов?язково повторно обстежитись.

Розкажіть, будь-ласка, скільки триває лікування ВІЛ?

Для лікування ВІЛ призначають антиретровірусні препарати (АРВ). Вони повністю не знищують вірус в організмі, а гальмують його розмноження. Це дозволяє зберегти більшу кількість СД4+-клітин і попередити подальше ушкодження імунної системи.

На сьогоднішній день хворі приймають антиретровірусне лікування пожиттєво. Призначають лікування не одразу після виявлення ВІЛ-інфекції, а лише за клінічними, імунологічними (кількість клітин СД4+) та вірусологічними показниками. ВІЛ-інфіковані отримують комбінацію АРВ-препаратів, щоб знизити кількість вірусу до мінімального рівня, відновити певною мірою кількість клітин СД4+, попередити розвиток ускладнень. Ліки приймають за індивідуальною схемою, призначеною лікарем. Нехтування режимом прийому чи дозуванням препаратів може призвести до появи форм віруса, стійких до дії АРТ.

Під час прийому АРТ необхідно продовжувати вживати заходи для того, щоб попередити інфікування інших людей.

АРВ-препаратами хворі забезпечуються державою безкоштовно.

Добрий день! Я завжди користуюсь презервативом. Але мене турбує таке питання: чи можу я заразитися ВІЛ-інфекцією під час поцілунку?

Відповідь:

Є лише три шляхи передачі ВІЛ-інфекції:
1) незахищені проникаючі статеві контакти;
2) через інфіковану кров та її продукти (у випадку, якщо донор ВІЛ-інфікований), при багаторазовому використанні шприців;
3) від матері до дитини (внутрішньоутробно, під час пологів чи при вигодовуванні грудним молоком).

Якщо слизова ротової порожнини не має виразок чи інших пошкоджень, в тому числі укусів під час поцілунку, то ризик інфікування відсутній, оскільки концентрація збудника ВІЛ в слині недостатня для зараження.

Добрий день! Вчора я дізнався, що моя колишня дівчина вживала наркотики (півроку ми вже не зустрічаємось). Я підозрюю, що заразився від неї ВІЛ, бо став швидко втомлюватись. Що мені робити?

Відповідь:

Про наявність ВІЛ-інфекції у Вашому організмі можете дізнатися лише пройшовши обстеження на ВІЛ (це Ви можете зробити звернувшись у кабінет Довіри за адресою м.Чернігів вул. Щорса, 3).

Якщо в даний момент ви маєте статевого партнера, обговоріть можливість пройти тестування разом.

Пам?ятайте, що ризик інфікування існує при вживанні ін?єкційних наркотиків, незахищених статевих контактах, а також при пірсингу та татуюванні в нестерильних умовах.

Дуже часто антитіла до ВІЛ виявляють тільки через 3-6 місяців після інфікування, а інколи навіть через рік.

Переважна більшість обстежуваних можуть не хвилюватися, отримавши негативний результат аналізу на ВІЛ через 6 міс. після останнього незахищеного статевого контакту. Проте для абсолютного виключення зараження варто обстежитися на ВІЛ-інфекцію через 9 міс. та 12 міс. після останнього небезпечного статевого контакту.

Якщо результат обстеження виявиться позитивним, то Вам доведеться здати кров повторно. Якщо позитивний результат підтвердиться, бажано стати на диспансерний облік, щоб мати можливість отримувати безкоштовну кваліфіковану медичну допомогу: лабораторні обстеження, консультації вузькоспеціалізованих фахівців, лікування, в якому з часом з?явиться необхідність.

В подальшому не ризикуйте Вашим здоров?ям та здоров?ям Вашого партнера - користуйтесь презервативом!

Чи може ВІЛ-інфікована жінка народити здорову дитину?

Відповідь:

Так, може. Більшість ВІЛ-інфікованих народжують здорових дітей. Для цього необхідно:
1.При статевих контактах під час вагітності завжди використовувати презерватив, щоб уникнути повторного інфікування та убезпечитися від інфекцій, які передаються статевим шляхом.
2.Регулярно відвідувати гінеколога, виконувати його рекомендації щодо обстежень та своєчасного початку прийому ліків для профілактики передачі вірусу ВІЛ від матері до дитини, чітко дотримуватись режиму прийому цих препаратів.
3.Вибрати (разом з лікарем-гінекологом) оптимальний шлях розродження (плановий кесарів розтин чи пологи через природні пологові шляхи).
4.Дитині слід приймати препарати для профілактики передачі ВІЛ від матері протягом чітко визначеного терміну (кількість препаратів, їх дозу та тривалість прийому, лікар визначає індивідуально, згідно клінічних протоколів).
5.Усвідомлюючи, що грудне молоко може бути джерелом ВІЛ-інфекції (імовірність до 12-30%), прийняти зважене рішення про вигодовування дитини штучними адаптованими молочними сумішами.

При дотриманні всіх умов попередження ВІЛ-інфекції від матері до дитини, є можливість знизити ризик до 0-1%.