Обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом

 

Прес – реліз до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом – 1 грудня

 

 

Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначається у всьому світі щороку 1 грудня. Вперше цей день за ініціативою Генеральної асамблеї ООН відзначили у 1988 році. Головною метою акції є формування толерантного ставлення до ВІЛ-позитивних людей, подолання стигми і дискримінації стосовно людей, що живуть з ВІЛ/СНІДом, інформування про шляхи передачі ВІЛ і необхідності проходження тестування на ВІЛ. Проблема ВІЛ-інфекції залишається актуальною для всієї світової спільноти понад 30 років.

Діяльність у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу направлена на виконання проголошеної Генеральною асамблеєю ООН стратегії прискореного подолання  ВІЛ-інфекції Fast Treck. Згідно Стратегії до 2020 року близько 90% всіх інфікованих повинні пройти ретельне обстеження стану здоров'я і отримати необхідну інформацію про хворобу. З них 90% інфікованих повинні отримати антиретровірусну терапію. Таке лікування стримує поширення вірусу імунодефіциту в організмі і підвищує тривалість життя. Згодом у 90% пацієнтів, які отримають необхідне лікування, вірус має настільки ослабнути, що їхня імунна система стане здатна сама чинити йому опір.

 

У 26 країнах світу СНІД залишається у п'ятірці причин передчасної смерті та непрацездатності. До таких країн належать і Україна. За період 1987 по вересень 2017 рр, в Україні офіційно зареєстровано 310 680 випадків ВІЛ-інфекції, у тому числі 99 694 випадки захворювання на СНІД та 43 958 випадків смерті від захворювань, зумовлених СНІДом. Станом на 01.10.2017 р., під медичним наглядом у закладах охорони здоров’я перебувало 139 394 ВІЛ-інфіковані особи (поширеність ВІЛ-інфекції – 329,6 на 100 тис. населення). Найвищі показники поширеності ВІЛ-інфекції зареєстровано у Одеській, Дніпропетровській, Миколаївській,  Херсонській, Київській, Чернігівській областях та у м. Києві.

Станом на 01.12.2017 року в області перебуває під медичним наглядом 3969 ВІЛ-інфікованих (поширеність становить 390,2 на 100 тис. населення). Найвищі рівні поширеності ВІЛ-інфекції відмічаються у м. Прилуки, м. Чернігові,                                Н-Сіверському, Козелецькому, Талалаївському, Прилуцькому  районах.

Як серед чоловіків так і жінок переважає статевий шлях інфікування (чоловіки 66%, жінки – 92%). Шляхом парентерального введення наркотичних речовин інфікувалось 34% чоловіків та 8% жінок. Серед ВІЛ-інфікованих зареєстрованих у 2017 році переважає вікова група 30-39 років (51%), особи вікової групи 40-49 років становлять 29%, вікової групи 20-29 років – 14,5%, особи віком старше 50 років становлять – 5,5%. Продовжується тенденція до зменшення інфікованих у віковій групі 20 - 29 років (2014- 23%, 2015 – 18; 2016 -22%). Серед зареєстрованих ВІЛ-інфікованих переважають чоловіки частка яких становить 58,5%, частка жінок становить 41,5%.

Боротьба із соціально небезпечними хворобами, насамперед, із ВІЛ-інфекцією/СНІДом, є пріоритетним напрямком соціально-економічного розвитку області. Робота з цього питання ведеться згідно Цільової соціальної Програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2015 – 2018 роки.

В області забезпечений широкий доступ населення до консультування і тестування на ВІЛ-інфекцію. В усіх центральних районних та міських лікарнях створені та функціонують кабінети «Довіра». Впроваджуються послуги консультування та тестуванню на ВІЛ у закладах первинної медико-санітарної допомоги. Щорічно на ВІЛ проходить обстеження більш ніж 5% населення області. Протягом 11 місяців 2017 року в медичних закладах та громадських організаціях, що працюють в сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу обстежено на ВІЛ майже 54 тис. осіб, що становить 5,2% від населення області.

 

Велика увага в області приділяється ВІЛ-інфікованим вагітним та дітям, які народилися від ВІЛ-інфікованих матерів. Діти першого року життя 100% забезпечені адоптованими молочними сумішами за кошти обласного бюджету Рівень передачі ВІЛ від матері до дитини в області до початку надання спеціалізованої допомоги складав 25% (тобто на 100 народжених дітей ВІЛ-інфікованими залишалось 25), а зараз цей показник становить 1,5%.

Антиретровірусна терапія (АРТ) є невід’ємним компонентом програми надання комплексної медичної допомоги ВІЛ-інфікованим і хворим на СНІД. Метою АРТ є збереження здоров’я, збільшення тривалості життя ВІЛ-інфікованих, підвищення його якості, зниження ризику передачі ВІЛ. Для наближення послуг АРТ в області постійно проводиться робота по підготовці кадрів та відкриттю сайтів АРТ. На сьогодні в області функціонує 7 сайтів АРТ на яких отримує лікування 2335 ВІЛ-інфікованирх осіб.

Завдяки реалізації заходів, спрямованих на призупинення епідемії ВІЛ-інфекції, в області відмічаються позитивні зміни в епідситуації з ВІЛ:

У сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на регіональному рівні залучено широке коло партнерів – органи влади, урядові установи та заклади, громадські організації. Заходи, які комплексно впроваджувалися протягом останніх років, вже дали певні результати: це зниження рівня захворюваності на ВІЛ та смертності від СНІДу, зниження рівнів інфікованості серед кандидатів у донори та вагітних, зростання частки осіб, взятих на диспансерний облік.

 

 

 

 

ВІЛ-інфекція це інфекційна хвороба, яка розвивається в результаті багаторічного знаходження в клітинах людини вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ) і характеризується повільним пошкодженням імунної системи, що призводить до СНІДу. ВІЛ-інфіковані люди можуть жити без будь-яких ознак хвороби і виглядати та почуватися здоровими, але, незважаючи на це, передавати вірус іншим. Клінічні ознаки СНІДу виявляються через 8 - 10 років після зараження, при умові відсутності специфічного лікування. Завдяки застосуванню високоактивних антиретровірусних препаратів та попередженню більшості поширених опортуністичних інфекцій, вдається продовжити тривалість життя ВІЛ-інфікованих, підвищити його якість.

ВІЛ-інфекція – це поведінкова інфекція. Запорука успіху у  відповідальному ставленні до свого здоров’я та здоров’я оточуючих.

 

Шляхи передачі ВІЛ-інфекції

Запобігання інфікуванню

Статевий при незахищеному (без презерватива) статевому контакті через сперму або вагінальні виділення від ВІЛ-інфікованої людини до здорової

·        постійний сексуальний партнер, сексуальна культура;

·        захищений секс – використання презервативів.

Парентеральний - через кров
(наприклад, при користуванні одним шприцем та голкою (або іншим інструментарієм) серед споживачів ін’єкційних наркотиків

·        відмова від вживання наркотиків;

·        використання «чистих» шприців;

·        застосування замісної підтримуючої терапії.

Від ВІЛ-інфікованої матері до дитини
під час вагітності, пологів, у разі годування груддю

 

·        ранній початок профілактичного лікування ВІЛ-інфікованої вагітної; плановий кесарський розтин;

·        профілактичне лікування немовлят, народжених від ВІЛ-інфікованих матерів;

·        відмова від грудного вигодовування, використання молочних сумішей.

 

Детальну інформацію про епідситуацію з ВІЛ інфекції в області та роботу обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом можна отримати на сайті закладу:  http://spidcentr.com.ua

Адреса центру:

14005, Чернігів, вул. І.Мазепи, 3

Тел/факс (04622) 4-40-56

Кабінет «Довіра»

Тел. (0462) 660-926, (04622) 4-04-71