Обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом

 

Прес-реліз
До Всесвітнього Дня пам’яті людей, померлих від СНІДу

Прес-реліз

До Всесвітнього Дня пам’яті людей, померлих від СНІДу

За ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров’я кожну третю неділю травня проводиться День пам’яті померлих від СНІДу. Мета цього заходу – привернення уваги населення до проблеми ВІЛ/СНІДу, профілактики цього захворювання, а також привернення уваги влади до соціального захисту ВІЛ-інфікованих осіб. У День пам’яті померлим від СНІДу люди кріплять до одягу червону стрічку, як символ скорботи та пам’яті про мільйони померлих людей, в знак того, що СНІД не має кордонів, національностей, статті та віку.

У 2016 році День пам’яті померлих від СНІДу припадає на 15 травня.

Сьогодні ситуація з ВІЛ-інфекції/СНІДу в світі характеризується як пандемія, що має катастрофічні демографічні наслідки для багатьох країн. У 26 країнах світу СНІД залишається у п'ятірці причин передчасної смерті та непрацездатності. До таких країн належать і Україна.

В Україні епідемія охопила не тільки так звані групи підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ (споживачі ін’єкційних наркотиків, робітники комерційного сексу, чоловіки, які мають секс з чоловіками), але й загальне населення.

За офіційними даними Державної установи «Український центр контролю за соціально-небезпечними хворобами Міністерства охорони здоров’я України» за період 1987 – 3 міс. 2016 рр. в країні зареєстровано 283 976 випадки ВІЛ-інфекції серед громадян України, та 39 085 випадків смерті від захворювань, зумовлених СНІДом.

Станом на 01.04.2016 р. під медичним наглядом знаходилось 130 тис. ВІЛ-інфікованих громадян України (показник 297,2 на 100 тис. нас.), з них 36 тис. хворих з діагнозом СНІД (показник 79,8 на 100 тис. нас.).

У Чернігівській області, як і в України в цілому, проблема ВІЛ/СНІДу залишається доволі складною. За період від реєстрації першого випадку ВІЛ-інфекції у 1987 році до квітня 2016 року в області було зареєстровано 5973 випадків ВІЛ-інфекції (включаючи дітей, народжених ВІЛ-позитивними жінками), з них 591 особа померла.

Тільки у 2015 році в області померло 108 ВІЛ-інфікованих осіб, з них 71 особа померла від СНІДу, 37 – від інших захворювань. У 6 районах (Ріпкинському, Бахмацькому Городнянському Н-Сіверському та 2 містах області (м. Ніжин, м. Прилуки) показник смертності від СНІДу перевищує середній по області. Серед померлих від СНІДу 56% – це особи у віці 30-39 років, 28% – 40 - 49 років, 8% – старше 50 років, 7% - вікова група 20-29 років. У 2016 році вже зареєстровано 22 випадки смерті серед ВІЛ-інфікованих, з них 15 – від СНІДу.

Станом на 01.04.2016 р. під медичним наглядом в області перебуває 3570 ВІЛ-інфікованих, показник поширеності ВІЛ-інфекції – 340,1 на 100 тис. нас.). Висока поширеність ВІЛ-інфекції у містах Прилуки та Чернігові, Щорському, Талалаївському, Козелецькому, Н-Сіверському та Прилуцькому районах.

Завдяки забезпеченню широкого доступу ВІЛ-інфікованих дорослих та дітей до лікування та профілактики опортуністичних інфекцій, проведення антиретровірусної терапії темпи приросту випадків смерті зменшуються, покращилась якість та тривалість життя ВІЛ-інфікованих. В області функціонує 5 сайтів АРТ: в ОЦПБ зі СНІДом, на базі кабінетів «Довіра» Прилуцької ЦМЛ, Козелецької та Н.- Сіверської ЦРЛ та обласному протитуберкульозному диспансері. Проводиться робота по відкриттю сайтів АРТ на базі кабінетів «Довіра» Менської, Бобровицької ЦРЛ та Ніжинської ЦМЛ. Станом на 01.04.2016 антиретровірусну терапію отримує 1698 осіб. Протягом 2016 року підготовлено та взято на АРТ вже вже 69 осіб, і ця робота буде продовжуватися.

Завдяки досягненням сучасної медицини таке захворювання, як ВІЛ-інфекція перейшло з розряду смертельних в розряд хронічних. При умові своєчасного початку лікування антиретровірусними препаратами та неухильного виконання усіх вказівок лікаря, люди, що живуть з ВІЛ, можуть прожити довге і повноцінне життя.

Проблема ВІЛ-інфекції/СНІДу давно вже вийшла за рамки медичної, в її основі в більшій частині лежать соціальні аспекти, це проблема культури, виховання, освіти, широкої інформованості населення, формування здорового образу життя, безпечної поведінки молоді.

Якщо в такому напрямку буде йти формування суспільної думки, то в решті решт суспільству вдасться переломити хід боротьби з цією важкою та небезпечною хворобою.

Детальну інформацію про епідситуацію з ВІЛ інфекції в області та роботу обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом можна отримати на сайті закладу: http://spidcentr.com.ua

Адреса центру:

14005, Чернігів, вул. Мазепи, 3

Електронна адреса: spidcentr28@gmail.com

Кабінет «Довіра»

Тел. (0462) 660-926, (04622) 4-04-71