Обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом

 

На Чернігівщині лікарі відповіли на найбільш актуальні запитання журналістів на тему ВІЛ-інфекції/СНІДу

З ініціативи Чернігівського обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом 23 липня 2013 року відбулося засідання круглого столу для засобів масової інформації у прес-клубі «Ділове слово». На засіданні обговорені актуальні питання протидії епідемії ВІЛ/СНІду: «ВІЛ-інфекція і материнство» та «Залучення хворих на наркоманію до програми замісної підтримувальної терапії (ЗПТ)». На численні запитання журналістів відповів головний лікар обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом Микола Дейкун та лікар-гінеколог Микола Бойко. Лікарі поінформували присутніх щодо перебігу епідемії ВІЛ Україні, категорій населення, які найбільш уразливі до інфікування ВІЛ. Зокрема, під час зустрічі обговорювалися питання медичного супроводу вагітних ВІЛ-інфікованих жінок, з метою зниження ризику передачі ВІЛ майбутнім дітям. Передача ВІЛ від матері до її новонародженої дитини називається вертикальним шляхом передачі. Без спеціальних заходів профілактики під час вагітності і пологів ВІЛ передається 25% новонароджених дітей. Існуюча профілактика дозволяє зменшити ризик передачі ВІЛ до мінімуму.

Також було наголошено на важливості проведення замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) у комплексному лікуванні залежності від опіоїдів з метою стабілізації психічного стану хворого, створення передумов для реабілітації та лікування інших хвороб (СНІД, гепатити В та С, туберкульоз, септичний стан тощо). Для зменшення ризику інфікування ВІЛ, створення умов для реабілітації та лікування ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД із числа активних споживачів ін’єкційних наркотиків в області на базі наркологічного диспансеру впроваджена в практику програма ЗПТ. З 2010 року розширене впровадження програми у Прилуцькому та Ніжинському наркологічних диспансерах. У 2011 році розпочато впровадження ЗПТ в обласному протитуберкульозному диспансері. На сьогодні в області 89 споживачів ін’єкційних наркотиків отримують замісну підтримуючу терапію, з них 57 осіб (64%) мають встановлений ВІЛ статус, 20 осіб (22,4%) отримують антиретровірусну терапію. Важливою є концепція психосоціальної підтримки та створення терапевтичного середовища, застосування елементів сімейної терапії, психологічна підтримки роботи груп взаємодопомоги клієнтів програми ЗПТ.

Позитивними моментами програми ЗПТ є утримання активних споживачів ін’єкційних наркотиків у лікувальному процесі; зниження ризику передачі ВІЛ-інфекції та вірусних гепатитів; покращення дотримання режиму прийому АРТ та клінічного спостереження; зменшення або припинення вживання нелегальних опіоїдних наркотиків; корекція поведінки, пов’язаної з високим ризиком передачі ВІЛ; покращення соціальної інтеграції споживачів наркотиків (знаходячись в програмі ЗПТ 17 клієнтів працевлаштовані).

Лікар-гінеколог ознайомив присутніх журналістів про те, що існують способи мінімізувати ризик передачі ВІЛ від матері до дитини, які постійно оновлюються і удосконалюються. Правильна інформація, своєчасне звернення до фахівців під час вагітності та профілактичне лікування зменшують ризик у багато разів.

Підводячи підсумки, головний лікар центру СНІДу зазначив, що пацієнти, які знаходяться в програмі ЗПТ оцінюють лікування позитивно. Відмічають, що ЗПТ покращило якість життя, дозволило досягти утримання від заборонених наркотиків і дає можливість регулярно приймати АРТ. Випадків припинення АРТ у клієнтів програми ЗПТ не відмічалося, що свідчить про високу їх прихильність.